Jak wykorzystać sodę amoniakalną w domu?

Jak wykorzystać sodę amoniakalną w domu?

Soda amoniakalna to jeden ze związków chemicznych, który można zastosować nie tylko w przemyśle, ale także w każdym gospodarstwie domowym. To również jeden ze składników środków piorących, z których korzystamy na co dzień. Znacznie częściej spotyka się w sklepach sodę oczyszczoną, choć to nie to samo. Jak wykorzystać ten składnik w domu? Podpowiadamy!

Czym się różni soda amoniakalna od innych rodzajów?

Soda amoniakalna od innych rodzajów związków chemicznych, różni się swoją budową cząsteczkową, właściwościami i sposobem otrzymywania. Tak naprawdę jest to węglan sodu, a nazwa techniczna bezwodnego związku to soda kalcynowana lub lekka soda piorąca. Z takim wyrażeniem także możesz się spotkać podczas zakupu chemii. Ma ona szerokie zastosowanie w przemyśle, produkcji chemii, a także gospodarstwie domowym.

Z kolei soda oczyszczona to wodorowęglan sodu. Ze względu na inne właściwości niż węglan sodu, świetnie sprawdzi się nawet w ciastach domowej roboty. Kolejnym rodzajem jest soda kaustyczna, która ma silne działanie żrące, dlatego może być niebezpieczna dla człowieka.

Zastosowanie sody amoniakalnej

Soda amoniakalna wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu, w tym chemicznym i metalurgicznym. Stosuje się ją także do produkcji mydeł i środków piorących. W składzie ukrywa się pod symbolem E500(I). Często wykorzystuje się ją również do produkcji szkła i papieru. Soda amoniakalna świetnie radzi sobie ze zmiękczaniem wody. To dlatego, że w środowisku naturalnym jest związkiem występującym w jeziorach sodowych i popiele roślin morskich.

Soda kalcynowana, podobnie jak oczyszczona, jest bezpieczna podczas domowego użytkowania. Ulega biodegradacji, dlatego nie stanowi zagrożenia również dla środowiska naturalnego. Choć jest mniej znana od sody oczyszczonej, warto przyjrzeć się bliżej jej zastosowaniu w domu.

Soda amoniakalna a pranie ubrań

Wiesz już, że soda amoniakalna jest wykorzystywana do produkcji mydeł i środków piorących. Właśnie dlatego można ją stosować także w domu jako odplamiacz, ponieważ ma właściwości wybielające. Z łatwością zrobisz z niej domowe mieszanki, które poradzą sobie z trudnymi plamami i zabrudzeniami. Warto jednak zaznaczyć, że soda amoniakalna dobrze sprawdzi się do wybielania białych i jasnych tkanin.

Proszek do prania z dodatkiem sody

Jeśli chcesz stworzyć ekologiczny proszek do prania, przygotuj mieszankę 1 szklanki sody amoniakalnej i 1/4 szklanki płatków mydlanych. Te możesz otrzymać samodzielnie, ścierając mydło (najlepiej roślinne), na wiórki. Wymieszaj ze sobą składniki, a następnie umieść w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Do każdego prania możesz dodać 1-2 łyżki, łącząc mieszankę z tradycyjnym proszkiem. 

Domowy odplamiacz

Plamy po dezodorantach czy ślady potu to trudne do usunięcia zabrudzenia. Możesz więc przygotować mieszankę sody amoniakalnej z dodatkiem wody utlenionej. Nałóż ją na zabrudzenia, a następnie lekko potrzyj. Później wypierz jak zawsze. Alternatywą dla tego rozwiązania jest połączenie łyżeczki sody, soku z cytryny oraz dwóch litrów gorącej wody. W tak przygotowanej mieszance, trzeba namoczyć ubranie, a następnie wyprać je w pralce w tradycyjny sposób.

Inne zastosowania sody amoniakalnej w domu

Podczas czyszczenia trudnych zabrudzeń, np. fug, przypalonej blachy w piekarniku, także przyda Ci się soda amoniakalna. Wystarczy, że połączysz ją z odrobiną wody i stworzysz papkę, którą nałożysz bezpośrednio na zabrudzenie. Potem pozbędziesz się jej używając letniej wody.

Soda kalcynowana ma również właściwości, które pozwalają na neutralizowanie zapachów. Właśnie dlatego możesz ją umieścić np. na talerzyku i postawić w lodówce. Dzięki temu brzydkie zapachy szybko znikną. 

Szybko i sprawnie pozbędziesz się także pleśni w swoim domu. Sodę amoniakalną połącz z wodą i spryskaj taką mieszanką wybrane miejsca.

Czy wiesz, że…

Soda w połączeniu z octem bardzo się pieni. Ma na to wpływ reakcja, która zachodzi pomiędzy tymi dwoma związkami chemicznymi. Jest to dość efektowne, ale przede wszystkim – przydatne. Taka mieszanka jest w pełni bezpieczna i może służyć np. do udrażniania odpływów w kuchni i łazience, a także czyszczenia muszli klozetowej. Jeśli jesteś szczęśliwym rodzicem małych dzieci, może to być także ciekawe doświadczenie wykonane w domowych warunkach.

Sodę amoniakalną kupisz jako gotowy proszek do wykorzystania w domu w naszym sklepie!
Produkt kupisz w Łodzi na ul. Brukowej 27. Zapraszamy!