Czym jest boraks i jakie ma zastosowanie w domu?

Czym jest boraks i jakie ma zastosowanie w domu?

Domowe środki czystości stają się coraz popularniejsze. Samodzielnie możesz stworzyć skuteczne preparaty na wiele trudnych zabrudzeń. Popularne z nich to soda oczyszczona czy ocet, jednak warto też zwrócić uwagę na boraks. Czym jest i jakie ma zastosowanie w domu?

Boraks – co to jest?

Boraks to sól sodowa kwasu borowego, nieorganiczny związek chemiczny, nazywany również tetraboranem sodu albo czteroboranem sodu. Naturalnie występuje na terenie Kalifornii oraz Turcji w suchych korytach rzek, można też go pozyskiwać w sposób syntetyczny. Dawniej wykorzystywano go do produkcji ceramiki oraz szkła, aktualnie jego zastosowanie w domu i nie tylko jest znacznie większe.

Boraks ma na tyle dobre właściwości pielęgnacyjne, że często jest składnikiem środków kosmetycznych. Co ciekawe, boraks jest źródłem pierwiastka, jakim jest bor. Choć nie jest tak popularny, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Poprawia koncentrację i pamięć oraz wspomaga układ kostny. Działa pozytywnie na organizm człowieka, pomagając wchłanianie innych mikroelementów i witamin, np. wapnia i witaminy D. Posiada też właściwości przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Boraks znany jest również z występowania w płynach do płukania, które służą do leczenia stanów zapalnych gardła oraz jamy ustnej. Ze względu na to, że działa przeciwgrzybiczo, można go spotkać również w maściach.

Czy boraks jest bezpieczny?

Boraksu nie powinno się przyjmować doustnie. Mimo wszystko, jest on zalecany na leczenie ran, oparzeń i stanów zapalnych błon śluzowych, dlatego często go można spotkać jako składnik preparatów medycznych oraz samodzielnie w aptece. Przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Stosując boraks w formie leczniczej, zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do preparatu medycznego. Schowaj go także w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

Boraks jako biały proszek do stosowania w domu jako środek czyszczący, może powodować podrażnienia, jednak nie większe niż standardowe preparaty dostępne w sklepach. Właśnie dlatego, lepiej aplikować go w rękawiczkach ochronnych. Dzięki temu wrażliwa skóra nie odczuje podrażnienia i zmniejsza się ryzyko uczulenia.

Boraks a zastosowanie w domu

Boraks możesz kupić samodzielnie jako gotowy proszek do domowego stosowania. Pomoże Ci w codziennym sprzątaniu, a także poradzi sobie z trudnymi zadaniami. Posiada właściwości dezynfekujące, dlatego doskonale sprawdza się do usuwania trudnych zabrudzeń, tłustych plam i wybielania tkanin.

Domowy środek czyszczący

Boraks ma szerokie zastosowanie w domu jako środek czyszczący. Aby stworzyć uniwersalny płyn, przyda Ci się łyżka boraksu na 1 litr wody. Po wymieszaniu możesz stosować spray na trudne zabrudzenia, np. tłuste plamy, ślady na płycie grzewczej i przebarwienia. 

Jeśli trudno jest Ci usunąć brud z blachy piekarnika, wanny, kamień z toalety albo zanieczyszczenia z kilkunastoletniej fugi, także możesz zastosować boraks. Przygotujesz go w takiej samej formie jak sodę oczyszczoną z odrobiną wody. Przygotowaną pastę możesz nałożyć bezpośrednio na zabrudzenia i odczekać kilka minut. Potem wystarczy przemyć miejsce wilgotną ściereczką.

Kiedy dodasz do boraksu odrobinę więcej wody stworzysz płyn o rzadkiej konsystencji, który wykorzystasz do tradycyjnego mycia lodówki, przemywania blatów oraz stosowania do czyszczenia łazienki.

Środek na insekty

Jeśli szukasz bardziej ekologicznych rozwiązań niż stosowanie środków odstraszających prusaki czy karaluchy w domu, zastosuj borkas. Wystarczy, że połączysz łyżkę proszku z małą łyżeczką cukru pudru. Tak przygotowaną mieszaninę umieść w miejscach, przez które przedostają się insekty do Twoich pomieszczeń. 

Proszek do prania – zrób to sam!

Boraks jest jednym ze składników, dzięki któremu możesz stworzyć własnoręcznie proszek do prania. Wystarczy, że połączysz dwa składniki

  • do prania białego: 2 łyżki sody amoniakalnej i 2 łyżki boraksu,
  • do kolorowych tkanin zastosuj 2 łyżki sody amoniakalnej, 1 łyżkę sody oczyszczonej i 1 łyżkę boraksu.

Środek przeciwgrzybiczy i zmiękczający

Jedna łyżka boraksu i 1 litr wody wystarczą do stworzenia roztworu, który działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, ale to nie wszystko. Jeśli zrobisz sobie kąpiel na stopy, także możesz dodać kilka łyżek proszku. 

Boraks i jego zastosowanie w ogrodzie

W Twoim ogrodzie pojawiły się mrówki? W takim razie wykorzystaj boraks do stworzenia galaretowatej masy. Najpierw połącz szklankę wody i dwie szklanki cukru, a następnie zagotuj na średnim palniku. Po tym czasie dodaj około 3-4 łyżki boraksu i wymieszaj. Taką masę wyłożysz na talerzyki albo podkładki i ustawisz w miejscach, gdzie jest najwięcej mrówek. 

Boraks możesz też stosować w połączeniu z wodą jako spray odstraszający osy.

Gdzie kupić boraks i ile kosztuje?

Boraks to bardzo wydajny proszek, który ma szerokie zastosowanie w domu. Dzięki niemu stworzysz wiele środków do czyszczenia, a także praktycznych preparatów do wykorzystania w ogrodzie. Boraks kosztuje około 10 złotych za kilogramowe opakowanie, które wystarczy Ci na długo.

Opakowanie o pojemności 1,5 kilograma kupisz już za ok. 14 złotych.
Produkt kupisz w naszym sklepie w Łodzi mieszczącego się na ul. Brukowej 27. Zapraszamy!