Jak zrobić domowy proszek do prania?

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Domowy proszek do prania możesz wykonać samodzielnie i nie zajmie Ci to wiele czasu. Niesie to za sobą wiele pozytywów, w tym najważniejsze jest to, że dokładnie wiesz, jakich składników używasz do zrobienia środka. Sprawdź, jak zrobić domowy proszek do prania i co Ci będzie potrzebne.

Domowy proszek do prania – dlaczego warto?

Alergie, podrażnienia skóry, pozostałości po plamach – to tylko niektóre z problemów, z którymi może się borykać każdy, kto korzysta z proszków do prania kupionych w supermarkecie. Popularne środki mogą też zanieczyszczać środowisko, a konkretnie, posiadają składniki, które nie podlegają rozkładowi. Wśród składników, które mogą wywoływać uczulenie albo podrażnienia, są między innymi anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne, polikarboksylany (związki chemiczne pochodnymi od ropy naftowej!), fosforany i enzymy. Ponadto, dochodzą do tego chemiczne składniki, które są odpowiedzialne za spienianie, popularne SLS i SLES. Te często spotykane są też w kosmetykach.

Dbając o swoje zdrowie, skórę i dobre samopoczucie, spróbuj wykonać samodzielnie domowy proszek do prania. Gwarantujemy, że zajmuje to mało czasu, a środek tak przypadnie Ci do gustu, że zrezygnujesz z preparatów łatwo dostępnych w drogeriach i supermarketach. 

Z czego składa się domowy proszek do prania?

Domowy proszek do prania składa się z trzech ważnych składników: boraksu, sody kalcynowanej i sody oczyszczonej. To połączenie znanych od dawna składników mineralnych o naturalnym pochodzeniu.

Najbardziej popularna jest soda oczyszczona, często stosowana też do usuwania trudnych plam i zabrudzeń. Wystarczy połączyć ją z odrobiną wody, aby otrzymać uniwersalną papkę do czyszczenia, np. piekarnika, dywanów i tapicerek, płyt grzewczych czy fug. Soda usuwa też nieprzyjemne zapachy. 

Soda kalcynowana, inaczej mówiąc amoniakalna, ma idealne właściwości do zmiękczania wody. Skutecznie radzi sobie nie tylko z usuwaniem plam na tkaninach, ale także likwidacją zielonych wykwitów na meblach ogrodowych czy ogrodzeniach. Soda amoniakalna służy również do usuwania tłustych plam, dlatego to dobry składnik domowego proszku do prania.

Boraks, mniej popularny niż soda oczyszczona, działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo. To dobry wybielacz do prania, dlatego można go dodawać bezpośrednio do prania. Warto jednak wykorzystać go jako jeden ze składników domowego proszku do prania. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Dużym plusem samodzielnego zrobienia proszku do prania jest też niższy koszt. Za kilogram boraksu zapłacisz około 9,50 złotych, sody oczyszczonej – 7,50 złotych i 1,5 kilograma sody amoniakalnej około 10 złotych. Za niecałe 30 złotych otrzymujesz spory zapas proszku do prania, który jest niesamowicie wydajny. W naszym sklepie internetowym znajdziesz też gotowy zestaw do prania i sprzątania, za który zapłacisz 30 złotych.

Jak zrobić domowy proszek do prania samodzielnie?

Przejdźmy do przepisu na proszek do prania białego. Potrzebujesz do tego:

  • 2 miarek sody amoniakalnej,
  • 2 miarek boraksu.

Z kolei proszek do kolorowego prania składa się z :

  • 2 miarek sody amoniakalnej,
  • 1 miarki sody oczyszczonej,
  • 1 miarki boraksu.

Wszystkie składniki wsyp do pojemnika szczelnie zamykanego i potrząsaj tak długo, aż całość się połączy. Do jednego prania wystarczą 2 łyżki stołowe domowego proszku. 

Jeśli lubisz, kiedy pranie pięknie pachnie po wyciągnięciu z pralki, możesz dodać też kilka kropel olejku eterycznego. Najlepiej, jeśli będzie on naturalny. Dzięki temu nie będzie powodować podrażnień skóry.

Chcesz przygotować samodzielnie płyn do płukania tkanin? Zrób go z połowy szklanki octu, 1 łyżeczki sody oczyszczonej i kilkunastu kropel ulubionego olejku eterycznego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i stosuj dokładnie tak, jak kupny płyn do płukania.

Pasta na trudne plamy z boraksu

Boraks świetnie nadaje się do usuwania trudnych plam z tkanin, np. wina, krwi albo czekolady. Wystarczy, że zrobisz samodzielnie pastę z łyżki boraksu i odrobiny wody. Następnie, trzeba wetrzeć przygotowany roztwór bezpośrednio w tkaninę i pozostawić na kilkanaście minut. Kolejnym krokiem jest tradycyjne pranie w pralce.