Do czego przydadzą się płatki mydlane?

Do czego przydadzą się płatki mydlane?

W Polsce coraz więcej jest świadomych konsumentów, którzy zamiast gotowych detergentów na półce w sklepie, wybierają samodzielnie tworzone środki czystości. Co więcej, zaczynają też robić je samemu. Wśród naturalnych składników, które przydadzą się do proszków do prania i nie tylko, są płatki mydlane. Sprawdź, do czego je wykorzystać.

Płatki mydlane – czym są i do czego je wykorzystać?

Płatki mydlane produkowane są na bazie naturalnych surowców roślinnych. Mogą mieć styczność nawet z alergiczną skórą, a także z dziećmi. Mają subtelny zapach, który nie podrażnia nawet najbardziej wymagających osób. Płatki mydlane są przede wszystkim łagodne i stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych środków do prania.

Jak można wykorzystać płatki mydlane w domu? Zupełnie tak jak w przypadku szarego mydła, czyli np. do stworzenia domowych kosmetyków albo proszku do prania z naturalnym składem. Płatki mydlane idealnie nadają się do prania delikatnej odzieży, np. wykonanej z lnu, wełny albo jedwabiu. Najczęściej jednak, ze względu na delikatny charakter, używa się ich do prania ubranek niemowlęcych. Nie zawierają sztucznej chemii i składników podrażniających, a także skutecznie usuwają zabrudzenia.

Płatki mydlane do prania ręcznego

Jeśli chcesz przepłukać delikatne tkaniny, wystarczy, że dodasz dwie łyżki płatków mydlanych do 2-3 szklanek gorącej wody. Zamieszaj i poczekaj, aż się rozpuszczą. Taki roztwór dodaj do 2 litrów wody ciepłej, w której umieścisz zabrudzone lub przepocone ubranie. Po praniu ręcznym, nie zapomnij o starannym spłukaniu pozostałości. 

Płatki mydlane do prania w pralce

Możesz też rozpuścić płatki mydlane (około 6-8 łyżek) w 1 litrze gorącej wody, a następnie dodać taki roztwór bezpośrednio do bębna. Jeśli masz twardą wodę, lepiej zastosować około 10 łyżek.

O tym warto pamiętać!

Jeśli wybierasz płatki mydlane, zwróć uwagę na to, czy nie ma w nich dodatków chemicznych. Każdy produkt na pierwszy rzut oka wydaje się naturalny, ale warto się upewnić i sprawdzić jego skład. Przede wszystkim nie powinien mieć dodatku tłuszczów zwierzęcych. Co więcej, wszelkie składniki powinny pochodzić z legalnych upraw i źródeł, a także przejść badania kliniczne. 

Płatki mydlane często używa się do prania ręcznego ubrań dla dzieci. Nie ma w tym nic złego, bo mają one naturalny charakter i nie powinny podrażniać skóry maluchów. Jednak trzeba uważać na takie tkaniny jak pieluszki z mikrofibry albo mikropolaru. Płatki mydlane mogą powodować, że będą one mniej chłonne, ze względu na strukturę włókna. W tej sytuacji, lepiej skorzystać z innych domowych przepisów na proszki do prania.

Domowy proszek do prania z płatkami mydlanymi

Płatki mydlane to jeden ze składników domowego proszku do prania. Wystarczy, że połączysz sodę kalcynowaną i boraks (w tych samych proporcjach, w zależności od tego, ile chcesz uzyskać środka do prania). Do tego dodaj 1,5 porcji płatków mydlanych, czyli np.:

  • 1 szklankę boraksu,
  • 1 szklankę sody kalcynowanej,
  • 1,5 szklanki płatków mydlanych.

Do tego dodaj olejek eteryczny, wystarczy kilka kropel. Ważne, aby nie był on tłusty, bo wtedy pozostawi ślady na ubraniach. 

Zamiast płatków mydlanych, można zetrzeć na tarce np. szare mydło. Jednak znacznie prościej jest mieć gotowy składnik w opakowaniu i dodać go do domowego proszku do prania. Aby lepiej rozpuszczały się one w pralce, dobrze jest je wcześniej zmielić na drobny proszek.

Znajomy skład przekłada się na bezpieczeństwo w stosowaniu środków do prania. Jeśli chcesz poznać więcej przepisów, zobacz nasz artykuł na temat domowych proszków.

Dbaj o swój dom i zapoznaj się z pozostałą ofertą naszych naturalnych produktów, które służą do tworzenia domowych środków czystości.