Podchloryn Sodu – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Podchloryn Sodu – co to jest i jakie ma zastosowanie?

Podchloryn sodu to substancja chemiczna, którą wyróżniają właściwości zapewniające działanie antyseptycznie, wybielające i biobójcze. Stosowany jest przede wszystkim do dezynfekcji wody wodociągowej oraz basenów. Substancja, a konkretnie jej roztwór, znajduje zastosowanie w procesie mycia warzyw oraz owoców po zbiorach.

Podchloryn sodu – co to za związek?

Podchloryn sodu to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu podchlorawego. Substancja posiada charakterystyczny zapach chloru. Przyjmuje barwę słomkową lub żółto-zieloną. W czystej postaci związek jest bardzo niestabilny, dlatego sprzedawany i stosowany w różnych gałęziach przemysłu jest wyłącznie jego roztwór wodny.  

Właściwości podchlorynu sodu
Podchloryn sodu to zdecydowanie jedna z substancji, z którą należy się obchodzić z zachowaniem szczególnej ostrożności, bowiem w dużym stężeniu jest to substancja niebezpieczna ze względu na działanie żrące. Działanie utleniające, korozyjne, antyseptyczne oraz bakteriobójcze to właściwości typowe dla podchlorynu sodu. Dzięki silnemu działaniu utleniającemu, roztwór podchlorynu sodu z powodzeniem jest wykorzystywany jako środek dezynfekujący. Substancja szybko ulega rozkładowi i jest nietrwała, dlatego najczęściej przechowywana jest w formie roztworów wodnych.

Zastosowania podchlorynu sodu

Poza przemysłem papierniczym podchloryn sodu jest wykorzystywany do produkcji preparatów dezynfekujących, a także jako surowiec i półprodukt do przeprowadzania syntez chemicznych. Pozostałe zastosowania podchlorynu sodu to między innymi:
wybielanie w przemyśle tekstylnym,
produkcja chemii gospodarczej,
oczyszczanie odpadów domowych i przemysłowych,
uzdatnianie wody pitnej,
stomatologia,
dezynfekcja pomieszczeń technicznych,
obróbka grzybobójcza i bakteriobójcza owoców, warzyw i ziaren zbóż.

Czy wiesz, że…

Najstarszym lekiem zawierającym podchloryn sodu był tzw. roztwór Dakina. Był to 5-cio procentowy roztwór chloranu (I) sodu, którego używano podczas I wojny światowej-zamiast antybiotyków – do leczenia ran wojennych.

Podchloryn Sodu – kupisz w Chemii w Łodzi!

Podchloryn Sodu zakupisz w naszym sklepie w Łodzi.
Zapraszamy do Chemia SA, Łódź, ul. Brukowej 27.