Soda kaustyczna – jak ją stosować w domu?

Soda kaustyczna – jak ją stosować w domu?

Soda kaustyczna - jak ją stosować w domu?

Soda kaustyczna ma silne właściwości żrące, dlatego najczęściej stosuje się ją do udrażniania rur. To zastosowanie w domu jest dość popularne, jednak trzeba zapewnić wszelkie środki ostrożności. Sprawdź, jak działa soda kaustyczna i jak ją stosować w domu.

Czym jest soda kaustyczna?

Soda kaustyczna to nieorganiczny związek chemiczny, który pojawia się także pod nazwami wodorotlenek sodu i soda żrąca. Stanowi bardzo silną zasadę, dlatego ma działanie żrące. Nieodpowiednie stosowanie może doprowadzić do licznych podrażnień układu oddechowego, a także skóry. Wśród niepożądanych objawów wdychania sody kaustycznej albo jej kontaktu ze skórą, oczami czy nosem są: duszności, łzawienie oczu w bardziej optymistycznych przypadkach, a martwica tkanek przy dłuższej ekspozycji, zaczerwienienie skóry, a nawet pojawienie się bąbli. Opary mogą spowodować podrażnienie błon śluzowych i uczucie pieczenia. Kontakt sody kaustycznej z ciałem jest bardzo niebezpieczny, a kiedy przedostanie się do organizmu, może grozić to nawet śmiercią.

Ze względu na silne właściwości sody kaustycznej, trzeba ją przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z daleka od dzieci oraz zwierząt. Najczęściej występuje w formie granulatu albo płatków.

Soda kaustyczna jako środek chemiczny może być stosowana w warunkach domowych, ale często wykorzystywana jest w przemyśle. 

Bezpieczne stosowanie sody kaustycznej

Podczas stosowania sody kaustycznej w domu czy przemyśle, trzeba zachować pełną ostrożność. Nie można jej wdychać, bo podrażnia oczy, usta oraz nos. Ponadto konieczne jest używanie rękawic ochronnych, aby zabezpieczyć dłonie. Jeśli soda kaustyczna będzie mieć kontakt z Twoją skórą, natychmiast trzeba spłukać ją zimną wodą, a w razie widocznych zmian, skontaktować się z lekarzem. Może doprowadzić ona do oparzeń albo reakcji alergicznych.

Soda kaustyczna do udrażniania rur

Soda kaustyczna doskonale sobie radzi z udrażnianiem rur kanalizacyjnych. Skutecznie usuwa zatory w zlewach czy syfonach, ze względu na to, że rozpuszcza zanieczyszczenia i bioodpady. Ponadto dzięki sodzie kaustycznej pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, który unosi się przy zlewie, otworach odpływowych czy syfonach.

Przy zachowaniu pełnych środków ostrożności, można stosować sodę kaustyczną w domu do udrażniania rur. Wystarczy wsypać kilka łyżek bezpośrednio do toalety albo syfonu, poczekać kilkanaście minut, a następnie spłukać zimną wodą. Aby nie doprowadzić do podrażnienia skóry, oczu czy nosa, najlepiej nie pochylać się nad zlewem.

Soda kaustyczna w ogrodzie

Ze względu na to, że wodorotlenek sodu ma silne działanie niszczące, wykorzystuje się go do dezynfekcji sprzętu ogrodowego i odkażania uli. Pszczelarze często stosują go do jednej z metod na zapobieganie chorób pszczół. Sodę kaustyczną można nakładać bezpośrednio na dezynfekowaną powierzchnię lub zanurzać elementy w przygotowanym roztworze. Po przeprowadzeniu tego zabiegu, konieczne jest spłukanie konstrukcji wodą, aby pozbyć się resztek.

Za pomocą sody kaustycznej przeprowadza się także dezynfekcję na fermie drobiu i w kurniku. Wykorzystuje się ją również do dezynfekcji w browarze oraz alkalizacji ścieków przemysłowych.

Jak wykorzystać sodę kaustyczną w domowym ogrodzie? Przykładowo, jeśli chcesz się pozbyć resztek starej farby z elementów małej architektury. To alternatywa dla samodzielnego zdrapywania pozostałości emulsji czy też szlifowania. Lepiej jednak zrezygnować z tej metody, jeśli masz do czynienia z belkami klejonymi albo wyjątkowo wrażliwymi gatunkami drewna. Oczywiście trzeba pamiętać o założeniu rękawic oraz okularów ochronnych.

Z sody kaustycznej szybko zrobisz skuteczny roztwór, który poradzi sobie z czyszczeniem podjazdów i ścieżek ogrodowych. Wystarczy, że połączysz pół szklanki granulatu lub płatków z wiadrem wody (około 5 litrów).   

Wykorzystanie sody kaustycznej do dezynfekcji, produkcji mydła i detergentów

Wśród zastosowań sody kaustycznej, trzeba też wspomnieć o dezynfekcji pomieszczeń w domu. Może być stosowana w przypadku takich materiałów jak ceramika, ale jest zbyt silna, aby nakładać ją na aluminium. W przypadku powierzchni drewnianych, może mieć różny wpływ. Niektóre gatunki po kontakcie z sodą kaustyczną stają się jaśniejsze, dlatego wykorzystuje się ją do bielenia podłóg i elementów drewnianych. Dezynfekcja pomieszczeń w domu z użyciem sody kaustycznej może być skutecznym rozwiązaniem w ramach walki z bakteriami, wirusami i drobnoustrojami. 

W przemyśle chemicznym i kosmetycznym, wykorzystuje się wodorotlenek sodu do wytwarzania mydła oraz produkcji detergentów. 

Sodę kaustyczną do dezynfekcji pomieszczeń, udrażniania rur czy czyszczenia podjazdów, znajdziesz w atrakcyjnej cenie w naszej ofercie.